Kahjude vähendamine

Ohutu tarvitamine
ja üledooside ennetamine

Naloksoon

Üledoosidest tingitud surmade ennetamine:

Naloksoon on ohutu ravim, mis võib opioidi (fentanüül, heroiin, metadoon, morfiin) üledoosi korral päästa inimese elu. See blokeerib narkootikumi mõju ning toob inimese teadvusele. Sellele järgnevalt on üldjuhul vajalik kutsuda kiirabi. Naloksooni saab koolituse läbimise korral kasutada nii tarvitaja, tema lähedased ja sõbrad kui ka spetsialistid.

Üledoosi korral manustatakse naloksooni kannatanule, kas ninna pihustades või süstides kannatanu lihasesse. Ravim blokeerib narkootikumi mõju 30–90 minutiks. Eestis on naloksoon saadaval kolmes ravimivormis – ampullides, eeltäidetud süstaldes ning ninaspreina.

Kui tarvitad opioide või kui seda teeb sinu lähedane, pöördu naloksooni ja selle kasutamise koolituse saamiseks allolevate kontaktide poole.

Loe täpsemalt naloksoonist ja kuidas tegutseda üledoosi korral siit: 

Üledoosi tunnused ja kuidas aidata ↗

Põhireeglid süstimisel:

  • enne süstima hakkamist puhasta käed ja süstimiskoht (nt seebiga või alkoholiga immutatud lapiga);
  • kasuta iga kord puhast süstimisvarustust sh puhast nõela, süstalt, lusikat, filtrit, veeanumat ja steriilset vett.
  1. Steriilse vee puudumisel võib kasutada ka kraanivett.
  2. NB! Külm kraanivesi on parem kui soe kraanivesi!
  3. NB! Voolav vesi on parem kui seisnud vesi!
  4. NB! Vesi ei tohi olla gaseeritud! Gaseeritud vesi võib põhjustada veresoontes ummistusi ja selle tagajärjel võib surra.
  • veendu, et annus on täpne ning alusta alati väikseimast võimalikust doosist;
  • kasuta võimalikult väikest nõela, nii on veresoonte vigastamise oht väiksem;
  • mittelahustuvast fentanüülist või heroiinist süstitava lahuse valmistamisel tuleks lisada väike kogus sidruni- või askorbiinhappe (C-vitamiin) pulbrit, et aidata puhastada narkootikum mustusest;
  • süsti aeglaselt ja rahulikult, kiirustamisel võid endale viga teha;
  • varu igaks juhuks enda või sõbra jaoks puhtaid süstlaid ja nõelu ning jälgi, et kellegi teise veri ei satuks sinu kätele, haavale või süstimisvarustusele;
  • kui nõel on veenist välja tõmmatud, võta kuiv salvrätik (ära kasuta alkoholilappi) või paber ja hoia seda kergelt vajutades mõnda aega süstimiskohal – see aitab vältida verevalumite (sinikate) teket;
  • ära kasuta pärast süstimist alkoholi sisaldavat salvrätikut, sest alkohol aeglustab vere hüübimist ja süstimiskoht paraneb aeglasemalt;
  • pane kõik kasutatud süstimisvahendid turvalisse kohta või viska teravate-torkavate jäätmete konteinerisse, mis on tavaliselt kollast värvi, too kasutatud süstlad ja nõelad kahjude vähendamise keskusesse.

Ei tea, kuidas käituda, kui näed kasutatud süstalt?

Kui näed maas kasutatud süstalt, siis teavita meie kahjude vähendamise keskust või bussi, kus spetsiaalse väljaõppega töötajad oskavad käituda vastavalt ja utiliseerida kasutatud süstlad. Lubame, et piirkond on puhastatud hiljemalt 4 tunniga.

Teenus on kõigile tasuta ja anonüümne

Ootame inimesi, kes tarvitavad uimasteid.